Anasayfa Hakkımızda Kadromuz Kredi Koşulları Mevzuat Foto Galeri İletişim

 KOOPERATİF HABERLER

BİR BAŞARI MİMARI; BAHRİ ŞARLI (ROPÖRTAJ)

         Halen TESKOMB Genel Başkan Vekili ve Marmara Bölge Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Olarak Hizmet Verdiği Kurumu, İzlediği Şeffaf Yönetim Anlayışı İle Örnek Bir Kooperatif Haline Getiren Bahri Şarlı, Başarıya Doymuyor.

       Geçtiğimiz günlerde kendisini ziyaret eden gazetecileri her zamanki mütevaziliğiyle karşılayan Bahri Şarlı, 1973 yılında başlayan hizmet serüvenini "Şehir Gazetesi" okuyucuları için anlattı.

        Bahri Şarlı Kimdir?

        Kökeni 250 yıla dayanan Bursalı bir ailenin ferdi olarak 1949 yılında dünyaya geldim. Bursa Erkek Lisesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi yaparak iş hayatına atıldım. İlk işim Türk Ticaret Bankası Merkez şubesinde memurlukla  başladı. Yaklaşık 1 yıl kadar bankada çalıştıktan sonra, o dönemde Bursa Esnaf Kefalet Kooperatifinin başkanı rahmetli Hasan Kamacı'nın ısrarıyla bankadaki görevimi bıraktım ve 1973 yılında maddi anlamda daha düşük imkanlara sahip olan kurumda muhasebeci olarak göreve başladım.

        Kooperatifin Gelişim Sürecini Anlatırsanız Neler Söylersiniz? 

        Muhasebeci olarak göreve başladığım kurumda, yönetim kurulunun isteğiyle önce Bursa Bölge Birliği'nin Bölge müdürlüğüne getirildim.

        Göreviniz Kapsamında Daha Sonraki Süreçte Üstlendiğiniz Misyonu Anlatır mısınız?

     Bölge müdürü olarak göreve başladıktan sonra kurumda 25 yılımı tamamladım. Emekli olup, üniversiteyi bitiren oğlumla birlikte bir işyeri açarak ticaret hayatına atılmayı, hayal ederken dönemin yönetim kurulu üyeleri tarafından 25 yılını kuruma vermiş biri olarak burada başkanlık görevini üstlenmem gerektiği konusunda telkinler geldi. Yanlızca Bursa Bölgede değil Türkiye genelinde yer alan TESKOMB'lar tarafından verdiğim hizmetler takdir gördü ve gösterilen teveccüh karşısında görevi üstlenmemin gerekliliğine inanarak kararımı verip bu yola çıktım. Ancak prosedür gereği öncelikle kooperatif ortağı olmam için öncelikle bir işyeri açarak esnaf hüviyetini kazandım ve doğal olarak kurumun ortağı oldum. Öncelikle yönetim kurulu üyesi olarak bir süre hizmetlerime devam ettikten sonra gerçekleştirilen seçimle Yönetim Kurulu Başkanlığına getirildim.

        Genel Başkan Vekilliği Süreciniz Nasıl Gerçekleşti?

        Başta yönetim kurulunda yer alan arkadaşlarım ve bölge birliği ortakları olan esnaflarımızın büyük başarısı olarak düşündüğüm bu süreç Bahri Şarlı olarak benim değil Bursa'nın başarısıdır. Bursa'da en büyük paye elbette ki kooperatifimizin ortakları olan esnafımıza düşüyor. Çünkü bu tarz kredi kuruluşlarında hem Türkiye'de hem de dünya ölçeğinde başarı kriteri kredilerin geri ödenmesi noktasındaki dönüşümdür. Marmara Bölge Birliği olarak Türkiye'nin en başarılı birliğinin başkanı olmaktan gurur duyduğumu ifade etmeliyim.       

        Avrupa Kooperatifler Birliği Yönetim Kurulu Üyeliğiniz de Mevcut. Bu Görev Kapsamındaki Faaliyetleriniz Nelerdir?

        Yaklaşık 8 yıldır Avrupa Kooperatifler birliğinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyorum. orada gördüğümüz güzel örnekleri Türkiye'mize taşımak ve bizim yaptığımız çalışmaları oralarda anlatma fırsatını buluyorum. Elbette elde edilen başarılar koltuklarda oturularak sağlanmıyor. Ben kendimden örnek vermem gerekirse, çalışmayı çok severim, yorulmak nedir bilmem. Türkiye'nin herhangi bir yerinde veya dünyanın her yerinde kurumumuzla ilgili bir etkinlik varsa mutlaka takip eder katılım gerçekleştiririm. Benim yorgunluğum elde edilen başarılarla esnafımızın yüzünü güldüren çalışmalar ortaya çıkınca tamamen ortadan kalkıyor ve bunun mutluluğunu onlarla paylaşıyorum. Örnek verecek olursak Avrupa'dan Türkiye'ye getirdiğim en önemli sistem kooperatiflerin başarısına göre kredi miktarlarını yükseltme yönetimine gitmeye başladık. Bu uygulama yaklaşık bir buçuk yıldır devam ediyor. Bence çok önemli bir sistem ve başarının ödüllendirildiği bir çalışma örneği. Kredi kullandırmada en önemli unsur kredinin geri dönüşümünü sağlayarak borcun zamanında ödenmesidir. Bu noktada biz Marmara Bölge olarak en başarılı birliğiz. Bu nedenle Halk Bankasının yaptığı değerlendirme ve gruplandırmasında en başarılı birlik olarak en yüksek miktarda kredi kullandıran ilk birlik olduk.

        Kullandırdığınız Kredilerle İlgili Çeşitliliği Anlatır mısınız?

        Yakın bir zamana kadar çok düşük miktarlarda ve sadece ihtiyaç kredisi kullandıra bilirken bu  gün geldiğimiz noktada hem kredi miktarını arttırdık, hem de ticari, araç ve işyeri mülkü kredisi kullandırıyoruz. Burada önemli bir hususa daha değinmem gerekirse kullandığımız kredilerde devletin desteğini ortaya koymam gerekir. Bu gün kullandığımız kredilerde faiz oranlarının yarısını devlet karşılıyor ki bu esnaf adına son derece önemli bir detay. Çünkü kredi faizleri %59'dan %5'lere kadar düşmüş durumda. Geçmişte 5 bin TL kredi kullandırabilirken bu gün 250 bin kredi kullandıra bilme şansı yakaladık. Biz TESKOMB merkez yönetimi olarak devletten her türlü desteği aldık bu konuda tüm ortaklar adına devletimize teşekkür etmeliyim. Çünkü derdimizi doğru anlattık ve ihtiyaçlarımızı doğru belirleyerek esnafımızın isteklerini taşıdık.

       Çalışma Yaşamınızın Zaman Zaman da Olsa Zor ve Sıkıntılı Yönleri Oluyor mu?

        Elbette ki oluyor neticede bizim işimiz para ve kredi, zaman geliyor kredi veremediğimiz esnafımız oluyor. Çünkü kredi kullanmanın bazı şartları var. Bu şartlar yerine getirilemeyince üzüldüğümüz zamanlar oluyor. Bazen esnaflarımızdan geri ödeme noktasında sıkıntı yaşayanlar oluyor bunlarla ilgili birebir ilgilenmemiz gerekiyor. Esnafımızın çektiği sıkıntıları bizde yaşıyoruz.

       Yeni Döneme İlişkin Ne Gibi Yenilikler Bekliyor Esnafı?

       Şu anda çalışmasını yürüttüğümüz bir yenilikte, klasmanlara ayırdığımız  ve başarılı kooperatiflerin daha yüksek miktarlarda kredi kullandırmasını sağladığımız sisteme ek olarak yine başarılı kooperatiflerin kredi faiz oranlarını azda olsa geri çekme projemiz var. Halk Bankası ile görüşmelerimiz neticelenmek üzere buradan esnafımıza müjdeyi de vermiş olayım. Yaptığımız tüm çalışmalar esnafımızın yaşamasını ve ayakta kalmasını sağlamak. Ancak ben bölge başkanı olarak tavsiyem her zaman birleşmeden yana. Esnafımız her zaman gücünü birleştirmenin formülünü aramalı.

       Son Olarak 40 Yıllık Görev Sürecinde Yaşadığınız Önemli Anılarınız Varsa Öğrenmek İsteriz...  

       Bugün Bursa dev bir sanayi şehri özellikle  otomotivde ve tekstilde dünya çapında başarılı firmaları bünyesinde barındırıyor. Bursa için gurur vesilesi. Tabi bu başarının temelinde kurum olarak bizimde imzamız var biz de bu yönüyle haklı bir gurura sahibiz. Örnekler verecek olursam başta merhum A. Osman Sönmez, Fahrettin Gülener, Hüseyin Özdilek ve Faik Çelik gibi Bursa'nın yetiştirdiği önemli sanayicilerimiz bir zamanlar birliğimizin ortağı olarak bizden kredi kullanmış ve bugün hepside başarılı birer sanayici olmuşlardır.

       ISO 9000 belgesini Türkiye'de alan ilk kooperatif olma özelliğine sahip Marmara Bölge Birliği tescilli kalitesiyle örnek gösteriliyor.

Haber:"Şehir Gazetesi"

 

   
Kurumsal Bilgiler

Genel Kurul Videoları

Kredi Faiz Oranları

Esnaf olma şartları

Ustalık Belgesi

Mesleki oda kuruluşu

Federasyon Adresleri

Önemli Linkler

İşyeri açarken istenilen belgeler