Anasayfa Hakkımızda Kadromuz Kredi Koşulları Mevzuat Foto Galeri İletişim

 KOOPERATİF HABERLER

                                           ESNAF KREDİYE SARILDI

         Bursalı esnafın kooperatifler kanalıyla kullandığı kredi miktarı 2011 yılında 191,5 milyon liradan 287 milyon liraya çıktı. TESKOMB Başkanvekili Bahri Şarlı, bunun bir rekor olduğunu söyledi.

       Türkiye Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) Başkanvekili Bahri Şarlı, Bursalı esnafa kooperatifler kanalıyla kullandırılan kredi miktarının 2011 yılı sonunda 287 milyon liraya ulaştığını açıkladı. 

        Bursa Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin de Başkanı olan Bahri Şarlı, Bursa esnafına ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya çalıştıklarını vurguladı. Şarlı, ’’Her yıl bir önceki yıla göre daha başarılı tablolarla karşılaşıyoruz. Kredi verdiğimiz esnaf arasında bugün holding sahibi olanlar var. Şu anda şirketlerinde binlerce kişiyi çalıştırıyorlar’’ dedi.

        Kriz tecrübesi varesi var

        Esnafın artık yaşanan krizlere karşı daha tecrübeli olduğunu ve ayağını yorganına göre uzattığını dile getiren Şarlı, ayrıca herkesin bildiği işi yapmaya çalıştığını vurguladı. 2011’in esnaf için sıkıntısız geçtiğini ileri süren Bahri Şarlı, esnaf ve sanatkarların borcuna sadık olduğunun da altını çizdi. 

         Piyasanın canlanması esnafı cesaretlendirdi

        Bahri Şarlı, geçtiğimiz yıl Bursa’da dağıtılan kredi miktarının son 60 yılda dağıtılan kredinin yüzde 50’sine yaklaştığına dikkati çekerek, şöyle devam etti: ’’Esnaf krediyi işini büyütmek ya da ayakta kalabilmek için talep eder. 2010’da esnaf yaşanan krizin etkisiyle kredi kullanmaktan korkuyordu. Ancak 2011’de ekonomik verilerin düzelmesi ve piyasanın canlanması ile herkes cesaretlendi.’’ 

        Türkiye genelinde 5,3 milyar milyar milyar milyar

       
Geçen yıl kooperatifler kanalıyla kullandırılan kredi miktarında rekor kırıldığını açıklayan Bahri Şarlı, Bursa’da 18 kooperatif aracılığı ile kullandırılan kredi miktarı toplamının İstanbul’daki 43 kooperatifin kullandırdığı kredi ile aynı olduğuna dikkat çekti. Şarlı, ’’Bursalı esnafın kullandığı kredi miktarı 2010’da 191 milyon lira iken, bu rakam geçen yılın sonunda 287 milyon liraya çıktı. Bu geçen yıl rekor düzeyde kredi kulanıldığı anlamına geliyor’’ diye konuştu. 

        Takipteki alacaklarda azalma azalma

       
Kredi kullanımı kadar ödenmeyen kredi miktarının da önemli olduğunun altını çizen Şarlı, Türkiye ve Bursa genelinde takipteki alacaklarda azalma olduğunu söyledi. Şarlı, bu durumun oldukça sevindirici olduğunu vurgulayarak, ’’Geçtiğimiz yıl Torba Yasa Kanunu’ndan esnafımız da yararlandı. Kanunla esnaf Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vergi Dairesi’ne olan borçlarını temizledi. Bu anlamda kredilerimiz esnafımıza yardımcı oldu. Borçlarının kısmen de olsa temizlenmesi moral ve motivasyon sağladı ve esnafımız işine dört elle sarıldı’’ diye konuştu.  

        2012 de iyi geçecek

        TESKOMB Başkanvekili Bahri Şarlı, 2012 yılından umutlu olduğunu ifade ederek, ’’Eğer dış ülkelerde çok olumsuz durumlar söz konusu olmazsa bu yıl esnafımız için iyi geçecek. Bursa’da da turizme yönelik gelişmeler de oldukça sevindirici. Bursa’nın gelişimi için yapılan çalışmalarla kentimiz daha parlak günlere kavuşacak. Bu durumdan başta esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere herkes pay alacak’’ dedi.

Haber:Şule VURAL ALKAN

   
Kurumsal Bilgiler

Genel Kurul Videoları

Kredi Faiz Oranları

Esnaf olma şartları

Ustalık Belgesi

Mesleki oda kuruluşu

Federasyon Adresleri

Önemli Linkler

İşyeri açarken istenilen belgeler